Sme dostatočne dobrí rodičia?

SME DOSTATOČNE DOBRÍ RODIČIA?

V dnešnom svete, kde požiadavka na dokonalosť a perfektnosť na nás číha spoza každého rohu, môže koncept „dostatočne dobrá mama“ znieť veľmi banálne. Dnes nechceme byť priemerní, chceme byť výnimoční. Teda, aspoň tak nás to učia v škole, v športe, či v práci. Tak sa stane, že už nerobíme veci pre radosť, ale preto, aby sme boli lepší, výkonnejší, krajší a úspešnejší.

 

Priemernosť sa stáva zlyhaním. A tak máme na výber – byť perfektní alebo zlyhať. A my nechceme zlyhať a už vôbec nechceme zlyhať v roli rodiča! Chceme byť predsa tými najlepšími rodičmi. Potajme naše dieťa podporujeme, aby chodilo, rozprávalo, či sa zbavilo plienok skôr ako hovoria tabuľky alebo mamičky na online fóre. Každá aktivita musí sledovať cieľ. Chceme presne akurát aktívne dieťa s perfektným spánkom v noci, sociálneho pohoďáka so sklonmi hlboko sa ponoriť do riešenia problému. Originálneho, ale zároveň poslušného … Čím lepšie spĺňa, naším okolím, nastavené kritéria, tým lepšími rodičmi sa cítime. Chodíme na kurzy, kde nás to majú naučiť, čítame knižky, ktoré vedia ako to robiť ešte lepšie. Neustále sa snažíme bábätko a neskôr dieťa rozvíjať – špeciálne kurzy takmer od narodenia, krúžky už od batoľaťa, všeobecný rozvoj kontinuálne … podnety, samé podnety, aby sme náhodou niečo nezanedbali, veď tak to písali v knihe. Pýtame sa sami seba – je to dosť, čo im dávame? Netreba im dať ešte viac? Naše deti už vidíme na Harvarde, alebo pri odovzdávaní olympijskej medaily, či Nobelovej ceny … „V stredu poobede má voľno, radšej tam ešte prihodíme čínštinu, nech má ďalší jazyk“… Voľný čas sa stáva synonymum pre lajdáctvo a lenivosť, alebo priestor, kde ho môžeme naučiť ešte niečo iné – veď má medzeru v kalendári. Nechceme priemernosť; priemernosť je hlúposť, naše deti sú totiž výnimočné (povie to aj učiteľka v súkromnej škôlke alebo tréner na tenise); budúcnosť majú nalinkovanú a tým sa my stávame perfektnými rodičmi. Veď, čo všetko pre nich robíme! A robíme ešte viac – nie každý má to šťastie a má na účte dostatok prostriedkov, aby to všetko zaplatil. A tak rýchlo, keď nám to bábo umožní, vybavujeme emaily, mítingy v kaviarni, a keď zaspí, práca na počítači. Občas nevládzeme už vôbec nič. Obetujeme tak veľa, tak musíme byť perfektní! Sme najlepší! Ale je to dostatočne dobré?

 

Psychoanalýza priniesla svetu veľa skvelých a hlavne použiteľných teórií a pojmov. Keď povieme nevedomie, hneď sa nám vybaví Freud. Keď povieme archetypy, je to jasný Jung. Obranné mechanizmy  pomenovala Anna Freud. Pri „borderline“ je zrejme reč o Kernbergovi. Vzťahová väzba? Bowlby.

 

Nie je to náhoda, že práve psychoanalýza prináša pozorovania a objavy všeobecne platné, a ktoré neskôr využívajú ostatné psychoterapeutické smery. Psychoanalytici strávia na „pohovke“ viac času ako si vieme predstaviť. Skúste stráviť aspoň 500 hodín, či intenzívnych 5 rokov tým, že pozorujete, triedite a snažíte sa porozumieť svojim vlastným schémam správania! Ich príčinám, vzorcom a následkom. Žiadna iná psychoterapeutická škola nie je tak prísna na svojich frekventantov. Výsledok sa ale oplatí. Vzniká omnoho väčšie porozumenie svojej psychiky a tým aj ostatných. Sloboda myslenia, ktorá nezväzuje, a tak umožňuje vidieť veci z úplne inej perspektívy.

 

Psychoanalytik, ktorý na pohovke ležal viac ako tisíc hodín, či 15 rokov, prispel teóriou, ktorú dnes pozná snáď každý len trochu dynamicky orientovaný psychoterapeut. Donald Winnicott, britský psychoanalytik formuloval svoju teóriu objektných vzťahov jednoducho a zrozumiteľne. Známy je hlavne pre svoje pojmy dostatočne dobrá matka, holding, falošné self a prechodový objekt.

 

Winnicott, ktorý žil v konzervatívnom Anglicku začiatkom 20. storočia, vypozoroval, že naše šťastie nezávisí od externých okolností, ale od prístupu rodičov a ranných vzťahov s nimi. Neexistuje nič také, ako perfektný rodič, dostatočne dobrý rodič stačí. Zdôrazňuje zraniteľnosť dieťaťa, jeho „stratenosť“ vo svete a úlohu matky. Dieťa sa rodí s potenciálom pre tvorivý rozvoj života, ale ten je podmienený matkinou schopnosťou aktívne vnímať vnútorné stavy dieťaťa a vhodne na ne reagovať. Dieťa verí, že všetky zážitky a objekty vytvára, používa a aj ničí. Žije v ilúzií vlastnej všemocnosti a matka ho zrkadlí (cez ňu vidí seba, podľa toho, ako sa na neho matka pozerá) a tým mu napomáha v ďalšom vývoji. Matka by mala poskytovať základný bezpečný priestor cez stabilitu, pravidelnosť, pevnosť, spoľahlivosť – pevné objatie matky. Tento priestor Winnicott nazýva holding (dôležitý stavebný prvok každej psychoterapie, kde terapeut svojim emočným naladením a stabilitou sprostredkováva pevné objatie matky). Dostatočne dobrá matka potlačí svoju subjektivitu a je plne zaujatá potrebami dieťaťa (primárne materské zaujatie). Poskytuje dieťaťu ilúziu, že existuje vonkajšia realita, ktorú ono svojou tvorivou schopnosťou vytvára. Pokiaľ je dieťa obklopené podporným prostredím, kde môže kontinuálne zažívať svoje pocity a dojmy, pokiaľ mu je umožnené zažívať ilúziu, že ono je strojcom reality, môže sa vytvoriť pravé self.

 

Winnicott apeluje na rodičov, aby ambiciózne nevystavovali deťom situáciám, na ktoré nie sú pripravené. Pozoruje, že hnev a agresia je naša prirodzená súčasť a tak aj dieťa má právo ich zažívať. A preto na miesto trestu alebo inej agresívnej odplaty na jeho záchvat zúrivosti, dostatočne dobrý rodič reaguje pokojnou oporou. Tak dá dieťaťu možnosť pochopiť, že to, čo on zažíva ako skutočné, nemusí nutne byť realita.

 

Na to, aby sa dieťa mohlo zbaviť vlastnej omnipotencie  a adaptovať sa na nezávislú realitu, slúži prechodový objekt (obyčajne hračka).  Ten vstupuje medzi self a vonkajšiu realitu, aby pomohol dieťaťu stratiť túto ilúziu všemocnosti. Dochádza k symbolizácii, tvorivá činnosť zostáva zachovaná a dieťa môže postupne priznať vonkajšiu realitu.

 

Najväčším strašiakom boli pre Winnicotta vzorné deti. Dieťa, ktoré nemôže prejaviť svoj hnev a iné afekty a stáva sa „dobrým“, je dieťa, od ktorého je poslušnosť vyžadovaná príliš skoro a príliš striktne. Alebo si predstavte dieťa, ktoré musí predčasne vyspieť, aby sa mohlo starať o svojich depresívnych, či inak problematických rodičov. Akonáhle podporné prostredie neexistuje; ak sú podmienky traumatizujúce alebo inak nepriaznivé, dieťa si uvedomuje vonkajšiu realitu, ktorá sa mu neprispôsobuje. Snaží sa identifikovať s vonkajšími nárokmi a teda predstiera. Vytvára falošné self, kým vo vnútri zostáva nekreatívna a strnulá štruktúra spojená dosahovaním vysokých (požadovaných) výkonov. Zostáva prázdne a stráca možnosť stať sa dostatočne dobrým, tvorivým a autentickým neskôr v živote. Matka takéhoto človeka nepredávala dosť lásky, nedostatočne sa prispôsobovala alebo zle reagovala na jeho potreby.

 

Myslíme si, že vieme najlepšie, čo je pre dieťa dobré. Keď nevieme, tak si doštudujeme. Ale je to práve naopak – dieťa vie, čo je pre neho najlepšie. Potrebuje hlavne pochopenie jeho potrieb a jeho vnútorného sveta. Na všetko ostatné má čas neskôr. Ono cíti, keď naša pohoda závisí od toho, ako napĺňa koncept perfektné dieťa/perfektný rodič. Keď mu nedáme priestor, prispôsobí sa a začne hrať tú hru na dokonalosť s nami. Stratí možnosť byť naplnené, a posilňuje svoje falošné self tak, aby perfektne zapadlo do rodiny a spoločnosti. A tak máme ďalšie úspešné, ale smutné dieťa.

 

Spoločnosť a nároky nás zavádzajú. A my sa potom divíme, prečo je dnes toľko nešťastných a nespokojných ľudí. Tých, ktorí sú úspešní a zároveň z nich ide zúfalé prázdno, ktoré by radi vyplnili, ale netušia ako. Nechajme deti byť deťmi, nedovoľme, aby sa museli starať o emócie a potreby svojich rodičov.

Autor: Daniela Březnová, www.reverie.sk

66 komentárov

 1. 👉 $5,000 FREE EXCHANGE BONUSES BELOW 📈 👉 PlaseFuture FREE $3,000 BONUS + 0% Maker Fees 📈 + PROMOCODE FOR NEWS USERS OF THE EXCHANGE 👉 [M0345IHZFN] — 0.01 BTC 👉 site: https://buycrypto.in.net Our site is a secure platform that makes it easy to buy, sell, and store cryptocurrency like Bitcoin, Ethereum, and More. We are available in over 30 countries worldwide.

 2. Ирригатор (также известен как оральный ирригатор, ирригатор полости рта или дентальная водяная нить) – это устройство, используемое для очистки полости рта. Оно представляет собой насадку с форсункой, которая использует воду или жидкость для очистки полости рта. Ирригаторы применяются для удаления зубного камня, бактерий и насадок из полости рта, а также для смягчения любых застывших остатков пищи и органических отходов. Ирригаторы применяются для профилактики и лечения различных патологий полости рта. Наиболее распространенные ирригаторы используются для удаления зубного камня, лечения десны, профилактики и лечения воспалений десен, а также для лечения пародонтита. Кроме того, ирригаторы используются для анестезии полости рта, а также для применения антибактериальных препаратов.. Click Here:👉 https://www.irrigator.ru/irrigatory-cat.html

 3. Right here is the perfect website for anybody who wishes to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want toÖHaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been written about for decades. Excellent stuff, just excellent!

 4. You’ll be able to benefit from the monsoon in a lot of howw and these 5 locations have a lot to supply.

  In addition to massage, essential oiils are also used in inhalation,aromatherapy
  wraps, jacuzzi, sauna, mouh and throat rinsing, and so on. One iin every of the
  preferred ways to use important oips in aromatherapy is to inhale
  important oils frfom scented lamps. Thrse blenmds may be utilized iin a diffuser or candle lamp, unless where
  a carrier oill iis indicated – blends with carriers are
  intended specifically for aromatherapy therapeutic massage (self-therapeutic massage could be very effective, as
  well as a easy massage from a buddy or liked one).
  Eqhine Sports Massage as well as Musculo-Skeletal Enhancement Therapy, basically, can help sport horss tremendously when incorporated into their general remedy plan.
  We give our patients knowledge of their downside, and as
  effectively as the instruments to assist managing
  the ache. Tension can build up in our facial muscles from the pressures of every day life with out ouur knowledge.
  Undxer such conditions muscles cann redally „dry“ and contract, inhibiting freedom of expression. Ascented oil mayy
  also create a nice and enjoyable environment. Squeezing one or two vitamin E capsules within the oil additionally improves its shelf life.

  Here is my blog post; דירה דיסקרטית בדרום

 5. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if
  you get a lot of spam feedback? If so how do
  you protect against it, any plugin or anything you
  can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 6. I just like the valuable information you provide for
  your articles. I will bookmark your blog and check once more here regularly.
  I’m somewhat certain I’ll be informed lots of new stuff proper right here!
  Best of luck for the next!

 7. Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 8. My brother recommended I might like this website.
  He was totally right. This post truly made my day.
  You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 9. Hi, Neat post. There is a problem together with your
  web site in web explorer, could test this? IE still is the market chief and a big element of people will miss your wonderful
  writing because of this problem.

 10. Definitely consider that that you said. Your favourite justification appeared to be at
  the internet the easiest thing to take note of. I say to you, I definitely get annoyed
  at the same time as people consider worries that they plainly do not realize about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole
  thing with no need side-effects , other folks can take
  a signal. Will probably be again to get more. Thank you

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.